Filtreler

Hava filtresi

hava-filtreleriProblemsiz sürüş için temiz emme havası önemlidir. Ancak yine de parçacıklar, kurum, ince toz vb. gibi kirler, hava ile birlikte içeri alınmaktadır. Sonuç: toz parçacıkları yanma odasına girerek motorda çiziklere ve erken aşınmaya sebep olmaktadır. Emiş sisteminde yanma odasından önceki elektronik parçalar örneğin sensörler hatalı çalışabilir ve hatta arızalanabilirler.

Hava filtrelerinin filtre malzemelerinin yüksek dayanıklılık göstermesi gerekir. Emme havasını verimli ve güvenilir biçimde filtrelemesi önemlidir. Böylece hava/yakıt karışımı hesaplanan oranda oluşur ve motor performansının sürekli yüksek olması sağlanır.

Motor tasarımındaki gittikçe artan gelişmiş teknoloji ve sistemler, parça ve motor sayısının sürekli artması, bunun yanında araç güvenliği ve yolcu koruması ile ilgili daha sıkı yasal düzenlemeler ile motor bölümü içindeki montaj alanını sürekli olarak azaltmaktadır. Bu nedenle artan talepleri karşılamak ve daralan montaj alanlarına uymak için modern hava filtresi sistemleri daha kompakt olmalıdır.

Yakıt Filtresi

yakit-filtreleriProblemsiz motor çalışması için en temel gereksinim temiz yakıttır. Yakıt, enjeksiyon sistemine veya karbüratöre yakıt pompası vasıtasıyla gelmektedir. Özellikle modern enjeksiyon sistemlerinde, kir parçacıkları, artan aşınmaya sebep olmaktadır. Yakıttaki su da, korozyona sebep olarak ciddi hasarlara sebep olabilir. En kötüsü, aracı durduracak şekilde, enjeksiyon sisteminde komple hasara yol açabilir. Enjeksiyon sisteminde veya karbüratörde olan bir aşınma, yakıt tüketiminde önemli artışa ve düzensiz motor performansına yol açar.

Common rail veya pompa enjektör gibi modern enjeksiyon sistemleri, yeni teknolojilere göre biçimlendirilmiş yenilikçi çözümler gerektirmektedir.

Yakıt filtresi çeşitleri

 • Yakıt Filtresi Elemanları: Değiştirilebilir ve motora entegre edilmiş ayrı bir muhafaza içinde yerleştirilmiştir:
  - Yakıt filtresi elemanları, standart olarak DIN (Deutsches Institut für Normung – Alman Standartları Enstitüsü) normlarında muhafaza içinde kağıt veya keçe filtre malzemesinden yapılır.- Ortasından vidalanarak takılırlar.- Özel filtre şekilleri bulunur.
 • Atom Yakıt Filtreleri: Muhafazası ve filtre elemanı bütün olarak tek ünite şeklindedir. Değişim sırasında tüm ünite tek parça olarak yenisi ile değişmektedir. Atom filtrelerinin farklı tipleri vardır:
  - Standart atom yakıt filtreleri,- Su boşaltma imkanı olan versiyon,- Özel şekle sahip bağlantı noktalı tipler,- Su seviyesi göstergesine bağlı olan özel tipler.
 • Yakıt Hat Filtreleri (Hat İçi): Bu filtreler yakıt hattına seri olarak monte edilmektedir. Muhafaza ve filtre elemanı, değişim sırasında komple değiştirilir.
  - Plastik hat içi yakıt filtreleri,- Metal hat içi yakıt filtreleri.

Yağ Filtresi

yag-filtreleriMotor yağı, motor içinde hareket eden tüm fonksiyonel parçaları yağlar.

Yüksek motor performansı ve düşük yakıt tüketimi motor üreticileri üzerinde çok yüksek beklentiler oluşturmaktadır. Sadece temiz yağ motor performansının sürekli aynı düzeyde olmasını sağlayabilir. Yanmanın bir sonucu olarak, kurum gibi çeşitli kir ve yanma atığı parçacık motor yağına karışmaktadır. Bunlar yağı kirletir ve yağın akışkanlığını azaltır. Bu durumda yağ görevini tam olarak yapamaz ve özellikle de korozyondan koruma işlevi azalmış olur. Sonuç olarak motor performansı azalır ve yakıt tüketimi artar. En kötü ihtimalle motor hasar görecektir.

Yağ filtresinin zamanında değiştirilmesi gerekir. Eğer yağ filtresi düzenli olarak değiştirilirse, sistemde sadece temiz yağ dolaşır. Bu, motor verimini oldukça artırır ve aşınmaya karşı güvenilir koruma sağlar.

Yağ filtrelerinin çeşitli alanlarda ve farklı gereksinimleri karşılamak zorunda olmaları nedeniyle çeşitli şekillerde olabilmektedirler:

Yağ Filtresi Elemanları: Yağ filtresi elemanları ya kendi muhafazalarına (housing) yerleştirilirler veya doğrudan motor yağlama sistemine entegredirler. Bu durumda sadece filtre elemanı değiştirildiği için özellikle çevreye daha duyarlıdır. Muhafaza ve valfler motor bloku üzerinde kalır. Yağ filtresi elemanlarının muhafaza içine tam olarak yerleşmesi filtrelerin tamamen sızdırmaz olmasını sağlar.
Atom Yağ Filtreleri: Atom yağ filtreleri, gövde ve filtre elemanını içeren tek parça bir ünite oluşturmaktadırlar. Bakım sırasında tüm ünite değiştirilmektedir. Aşağıda belirtilen parçalar entegre edilebilirler:
- Tek Yönlü Valf: Motor durduğunda yağ kanallarındaki ve filtredeki yağın kartere geri akmasını önler ve motor çalıştırıldığında kanallarda yağ bulunmasını sağlar.

- Bypass Valfi: Motor soğuk çalıştırıldığında yağ basıncının ani artması durumunda veya herhangi bir nedenle, örneğin bakım aralığının aşılmasıyla yağ filtresinin tıkanması halinde yağın kanallara gitmesini sağlar.

- Sökme – Takma Yivleri: Sökme – takma aletleri ile yağ filtresini çabucak ve etkin şekilde sökmenize ve takmanıza imkan verir.

Özel Tasarımlar; Şanzıman Filtreleri Gibi
Ana Akış Filtresi: Ana akış filtreleri sirkülasyon sistemi içine konmuşlardır, tüm temizlenmesi gereken yağ sisteme filtreden geçtikten sonra ulaşmaktadır.
Birleşik Ana ve Yardımcı Akış Filtreleri: Yağın %90-95′i ana akış filtresinin yıldız şeklinde katlanmış filtresinden, %5-10′u bypass filtresinden veya yağ basıncı ile hareket eden santrifüj filtresinden sisteme iletilir. Böylece kesin ve hassas filtreleme sağlanmış olur.
Dizel motorlarda kurum parçacıklarının yüksek oranlarda olması motor yağının kalitesini düşürür. Yağ daha kirli hale geldikçe, viskozitesi artar (akışkanlığı azalır) ve daha az etkin hale gelir. Kirlenmiş yağlama yağı motorda aşınmayı artırarak motor ömrünü azaltır. Aşırı kullanılmış yağ yeterli yağlama sağlayamayacağı için yataklarda olabilecek hasarlar önlenemez. Yağlama yağında artmış kurum içeriği ile başa çıkmak ve aynı zamanda bakım aralıklarını uzatmak için yardımcı akış filtreleri önemlidir. Bypass sisteminde yağlama yağının %5-10′u çok ince işlenmemiş pamuklu malzemeden veya kağıt malzemeden geçer ya da çelikten ve/veya plastikten yapılmış bir motora sahip, yağ basıncı ile hareket eden santrifüj filtre ile filtrelenir. Böylece yağ devresindeki kurumun miktarı azaltılır.

Santrifüj filtre ölçüsüne, yağ basıncına ve viskoziteye bağlı olarak, 10.000 devirden daha fazla devirlere ulaşır. Santrifüj filtre yağın yaklaşık %10′unu işlemektedir. Yağlama yağından daha fazla yoğunluğa sahip olan tüm büyüklüklerdeki parçacıkları verimli biçimde ayırır. Bu demektir ki, milimetrenin binde birinden daha küçük kurum parçacıklarını dahi yağdan ayırabilir.

Kabin Filtresi

kabin-filtreleriYerleşim merkezlerinde atmosferdeki havadan çok miktarda toz, polen, is ve diğer kirletici partiküllerle birlikte sağlığa zararlı birçok gaz molekülü bulunmaktadır. Alerjik reaksiyonlardan şikayet eden ve sayıları her geçen gün artan bir çok insan, klima ve kabin filtresi konusuna çok önem vermeye başlamıştır. Bu nedenle günümüzde üretilen bir çok araçda kabin filtresi bulunmaktadır. Kabin filtreleri, polenleri, diğer istenmeyen partikülleri ve zararlı gazları havadan filtre ederler ve araç içine daha temiz ve kaliteli bir hava girmesini sağlarlar. Bu durum özellikle alerjisi olan kişiler, astım hastaları ve çocuklar için son derece önemlidir.

İki tip kabin filtresi mevcuttur:

Parçacık Filtresi: Partikül filtreleri polen, dizel kurumları ve lastik parçacıkları gibi toz ve kir partiküllerini araç kabini dışında kalmalarını sağlarlar. Bu konudaki en kritik nokta kabin filtrelerinden monte edildikleri dar alanda, mümkün olan en yüksek filtreleme performansına ulaşmalarının beklenmesidir. Bunun için kaliteli ve yüksek filtreleme teknolojisine sahip kabin filtresi kullanılmalıdır.
Karbonlu Kabin Filtresi: Karbonlu filtreler partikül filtrelerine ek olarak ilave bir fonksiyona daha sahiptirler. Dokuma olmayan fiber lif malzemelerin arasına yerleştirilen aktif karbon tabakalar sünger gibi zararlı gazları emerler. Bu gazlar bir insan saçından 10.000 kat daha küçük boyutlardadırlar. Azot oksitler, yakıt buharları ve ozon molekülleri bu zararlı gazlardan bazılarıdır. Bu yüzden karbonlu filtreler araç içinde sağlıklı bir atmosfer oluşmasını sağlarlar. Bu modern filtrelerin yapısında dokuma olmayan fiber lif tabakaları, aktif karbon tabakaları ve ayrıca sağlamlığı artırmak amacıyla taşıyıcı malzeme tabakaları bulunur.

Endüstriyel Filtreler

HİDROLİK FİLTRELERİ

hidrolik-filtrelerHidrolik filtreleri, hidrolik devrelerde mevcut olan metal aksamları aşınmaya ve arızaya karşı koruyarak sistemin uzun ömürlü çalışmasını sağlar. Yüksek kalitede bir basıncın oluşturulması için hidrolik yağı içerisindeki istenmeyen partiküllerin filtrelenmesi ve bu işlem yapılırken de filtrenin her tür şart ve koşulda gerekli basıncı oluşturacak yağı sisteme süzerek göndermesi, sistemin sağlıklı çalışması açısından önemlidir.

KOMPAKT FİLTRE

kompakt-filtre Endüstriyel tesislerde ve ticari binalarda bulunan havalandırma klima sistemlerinde kullanılmak üzere üretilmektedir. Hafif yapıda olup 5000 m3/s hava debisine kadar kullanılabilir. Mevcut havalandırma sisteminin hava debisinin arttırılması gerektiği durumlarda klima santrallerinde tadilata gerek olmaksızın filtre hücresinden daha yüksek hava girebilir.

HEPA/ULPA FİLTRELER

 • MDF Kasa HEPA Filtreler
 • Mikro cam elyaf kağıdı pililenerek MDF kasa içine yerleştirilmiştir. Pililemede kullanılan termoplastik seperatörler, pililer arasında düzgün açıklıklar oluşmasını ve hava akımının en uygun şekilde geçmesini sağlamaktadır.

 • Alüminyum Kasa H14 Hepa Filtre
 • Özellikle temiz odalar için dizayn edilmiştir. Yüksek verimli filtre kağıdı mini pilili olarak kıvrılmış ve pililer birbirinden termoplastik seperatörler ile ayrılmıştır. Filtre kasası alüminyumdan üretilmiştir. Özel temiz oda tavanları için kuru tip sızdırmazlık contalı (knife edge dry seal) ve yaş tip sızdırmazlık contalı (Fluid seal) modelleri mevcuttur.

 • Yüksek Debili HEPA Filtreler
 • Yüksek debili Hepa filtre istenilen bir çok endüstride ve havalandırma tesisatlarında kullanılır. Yüksek verimli filtre kağıdından imal edilen mini pilili paneller V şeklinde dizilerek galvaniz saçtan filtre kasası içine yerleştirilmiştir. Bu filtrenin yüksek sıcaklığa dayanıklı nükleer modeli de mevcuttur.

KASET FİLTRELER

 • Yıkanabilir Kaset Filtre
 • kaset-filtreYıkanabilir kaset filtreler poliüretan filtre malzemesinin galvaniz saçtan imal edilmiş çerçeve içerisine destek teli ile yerleştirilmesi sonucu üretilir.

 • Standart Kaset Filtreler (Metal Çerçeve)
 • Sentetik elyaflı filtre malzemesi kafes tel ile desteklendikten sonra pililenerek galvaniz saçtan imal edilmiş çerçeve içerisine yerleştirilmiştir. Her türlü havalandırma ve klima sistemlerinde ön filtre olarak kullanılmaktadır.

 • Metanet & Metanet – Z – Yağ Tutucu Filtreler
 • Galvaniz saç çerçeve içine dolgu teliyle yerleştirilmiştir. Endüstriyel uygulamayalarda, binalarda ve endüstriyel tesislerde bulunan iklimlendirme ve klima sistemlerinde kullanılmakta olup, yıkanabilir özelliktedir. Yüksek yağ ve toz tutma kapasitesine sahip bu filtreler yüksek nem koşullarında rahatlıkla çalışabilir.

  *Metanet Filtreler talep edilen ölçülerde imal edilebilmektedir.

 • Perfect Pleat (Karton Kaset)
 • Bu filtre, pililerinin arasında düzgün aralıkların oluşmasını sağlayan, dik durabilen özel bir filtre malzemesinden imal edilmiştir. Bu tasarım vasıtasıyla havanın düzgün bir şekilde akışı sağlanmaktadır. Filtre hiçbir metal parça ihtiva etmediği için tamamen yakılabilir özelliktedir. Klima santrallerinde birinci kademe filtre olarak orta hassasiyetteki filtreleri korumak maksadıyla kullanılmaktadır.

TORBA FİLTRELER

torba-filtreÜstün kaliteli sentetik filtre malzemesinden kenarları sonik kaynakla birleştirilerek üretilmiştir. Mekanik olarak sağlam olan filtre, zorlu çalışma koşulların uygundur. Aşınma ve yüksek neme dayanıklıdır.

SİLİNDİRİK KARTUŞ FİLTRELER

silindirik-kartus-filtreÜretim tesislerimizde son teknoloji ile Toz Toplama Kolektörleri ve Elektro statik boya kabinleri için silindirik kartuş filtre imalatı yapılmaktadır.

TOZ TUTUCU PANEL FİLTRELER

toz-tutucu-panel-filtreHavalandırma sistemlerinde ve endüstriyel uygulamalarda toz ve boya tutucu olarak kullanılmaktadır. Karton çerçeve içerine yerleştirilmiş yüksek kalitedeki cam elyaf filtre malzemesinin lif yoğunluğu hava giriş yönünden hava çıkış yönüne doğru artmaktadır.Bu sayede yüksek filtrasyon performansı sergilemektedir.